Prohlídkovou trasu znojemského podzemí oživily nové scény

07.11.2018
Klasická prohlídková trasa Znojemského podzemí dostala novou tvář. Jak se podzemí budovalo a jak se využívalo v průřezu 14. až 17. století, představuje nová expozice s názvem „Život v podzemí“. „Znojemské podzemí je nejnavštěvovanějším turistickým cílem města, právě díky podzemí je Znojmo známé široko daleko. Po rozšíření nabídky o adrenalinové trasy v roce 2013 jsme se nyní pustili i do zatraktivnění klasické prohlídkové trasy podzemí,“ říká starosta Jan Grois.


Během října proběhla v podzemí instalace figur, které pro návštěvníky zatraktivní klasickou prohlídkovou trasu. Návštěvnost podzemí stále narůstá a nyní překračuje ročně přes 50 000, i proto se město Znojmo ve spolupráci se Znojemskou Besedou, která podzemí spravuje, rozhodli vypsat výběrové řízení na opravu stávajících figur a výrobu nových. Dosud zde mohli návštěvníci vidět alchymistu, skřety a další rekvizity,které jsou součástí stávající expozice „Tajemné znojemské podzemí“.

Právě nové figury nechají nahlédnout do historie budování podzemí, jak jej místní využívali a k čemu sloužilo. Nové scény představí podzemí jako sklep či úkryt před válečným běsněním a požáry. Na jedné ze zastávek návštěvníci uvidí také střet obránců s nepřátelským vetřelcem a nechybí ani živočichové žijící v podzemí. Veškeré prvky jednotlivých rekvizit jsou vyrobeny z trvanlivých, syntetických materiálů, aby odolaly náročným klimatickým podmínkám. Realizaci provedla firma Kofroň Production & Advertising, která v e-aukci podala nejvýhodnější nabídku. Do oprav stávajících scén a výroby nových investovalo město 900 000 korun.

„Věřím, že nové scény sloužící jako vizuální doplnění výkladu budou zajímavé nejen pro návštěvníky z dalekého okolí, ale i pro místní. Jako symbolické představení nové expozice otevřeme klasickou trasu podzemí ve dnech 17. a 18. listopadu pro veřejnost zdarma,“ zve František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Více informací o znojemském podzemí naleznete na stránkách Znojemské Besedy www.znojemskabeseda.cz.HISTORIE A SOUČASNOST ZNOJEMSKÉHO PODZEMÍ


Historie. Jak Znojmo ke svému podzemnímu městu vlastně přišlo? Původ vzniku je zcela prozaický – nejdříve si obyvatelé města začali na přelomu 13. a 14. století hloubit pod svými domy sklepy na uskladnění zemědělských plodin, jejichž pěstování se zde dařilo a se kterými obchodovali. V průběhu doby a v důsledku proměn politické situace byly sklepy z praktických důvodů propojeny a tak se proměnily v úkryty a únikové cesty z nepřáteli obleženého města.  Délka chodeb je kolem 27 km, navzájem se prolínají a proplétají v několika místech až ve čtyřech patrech. O přívod dostatku čerstvého vzduchu do podzemí se staraly větrací šachty a naopak odvod kouře z ohnišť a krbů zajišťovaly kouřovody, které byly napojeny na komíny domů. Velmi důmyslně bylo řešeno zásobování vodou a odvod přebytečné vody tzv. jezuitským vodovodem.

Současnost. Znojemské podzemí, které je největším svého druhu ve střední Evropě, patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím Znojma. Jihomoravský kraj zařadil znojemské podzemí mezi TOP 3 turistické cíle jižní Moravy. Klasická prohlídková trasa v podzemí měří cca 800 m a je zaměřena na prohlídku podzemních chodeb s výkladem o historii vzniku podzemí a jeho dalšího stavebně historického vývoje. Součástí této trasy je expozice „Tajemné podzemí“ vytvořenou na základě mýtů, starých legend a pověstí.

Od roku 2013 jsou přístupné i 3 adrenalinové trasy v podzemí, které se liší svou délkou i náročností. Než se zájemce rozhodne pro návštěvu některé z tras, musí okusit, jestli se se svou tělesnou konstrukcí vůbec do úzkých profilů vejde. Také pohyb návštěvníků v podzemí bude ztížen – budou procházet nízkými chodbami (ztížená chůze v předklonu), protahovat se úzkými profily, brodit se vodou nebo lézt po vlhkých žebřících. Vše potmě, pouze s čelovou svítilnou a v ochranném oděvu. Na každé z tras čekají na návštěvníky kromě úzkých chodeb a neobvyklých překážek také speciálně vybudované expozice.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Znojemska